Jdi na obsah Jdi na menu
 


Činnost v roce 2003

31. 12. 2003

 

25. 1. 2003 - Pořádání 3. hasičského plesu v Otročicích s kapelou Žížalí dusot.
- V sobotu 25. ledna od 8:00 hodin probíhali přípravy na 3. hasičský ples. Odpoledne se dolaďovala organizace a tombola.
 První letošní akcí SDH Chmelná byl ples, který se tak jako předloni konal v Otročicích. Místní kulturní dům, hlavně pak sál, byl v loňském roce nově zrekonstruován a útulně vybaven. Na plese hrála kapela ze Salačovy Lhoty, která si říká „Žížalí dusot“ a sklidila zde velký úspěch.
 Po 20 hodině se začal sál pozvolna plnit lidmi a zábava se rozjížděla. Místo, kde se prodávali škodlivé, ale dobré nápoje, zdobily trofeje ze soutěží, kterých se SDH Chmelná zúčastňuje a na kterých dosahuje velmi dobrých výsledků. Výběr těchto nápojů byl samozřejmě velký. Hosté se mohli občerstvit výborným gulášem, nebo párky.
 Okolo 23 hodiny se začaly prodávat lístky do tomboly, která byla tradičně bohatá a čítala na 230 cen včetně 3 prasat (živé, uzené a porcelánové), uzenin, elektrospotřebičů a dalších pěkných věcí. Po půlnoci už teplota v sále stoupala na maximum, hudebníci ze Žížalího dusotu hráli jako o život, lidi se dobře bavili, no prostě to nemělo chybu.
 Po 3:00 hodině ranní vyčerpaní hudebníci ukončili (s nesouhlasem publika) produkci a pomalu hasičský ples končil.Věříme, že se všestrannou spokojeností.

 SDH Chmelná děkuje všem, kdo se přišel pobavit právě do Otročic a těšíme se opět příští rok na shledanou.

Fotky z akce: http://tomaskucera.rajce.idnes.cz/2003_01_25_Ples_SDH_Chmelna_v_Otrocicich/

 
16. 5. 2003 – Mytí návsi.
- Před tradiční poutí, která bude 17. května, se po celkovém úklidu myla náves stříkačkou PS 12. Mytí se zúčastnili: Tomáš Kučera, Tomáš Martínek st., Petr Nevšímal, Petr Kučera, Marek Švejda (Vlašim).
 
17. 5. 2003 - Okrsková soutěž ve Střechově. V celkovém pořadí skončil náš tým v naší kategorii ze třinácti družstev na prvním místě s časem útoku 23:69 s.
- V sobotu 17. května 2003 zahájil SDH Chmelná soutěžní sezónu okrskovou soutěží požárních družstev z okrsků Trhového Štěpánova a Zdislavic ve Střechově. Na tuto soutěž jsme jeli s cílem dobře se umístit a ukázat zdařilý požární útok.
Na místo konání se sjelo celkem třináct družstev mužů z obou okrsků. Soutěžilo se v běhu na 100 metrů s překážkami, pořadové přípravě a požárním útoku. Zahajovacího nástupu se družstva dočkala až po delší poradě rozhodčích s pořadateli, která soutěž zbytečně protáhla.
 První disciplínou byl překážkový běh na 100 metrů, ve kterém zrovna moc nevynikáme a nepočítali jsme tedy s dobrými výsledky. Naši nejlepší závodníci dosáhli očekávaného výkonu, a tak výsledky byly uspokojující. Tuto disciplínu zvládla nejlépe družstva ze Zdislavic, ale ani ostatní soutěžící si nevedli špatně.
 Následující „disciplínou“ se stala pořadová příprava, která není mezi soutěžícími zrovna oblíbena a trénuje se většinou až na samotné soutěži. I my jsme zavzpomínali na časy vojenské služby a začali trénovat. Kupodivu jsme v této „disciplíně“ nedostali žádný trestný bod a byli jsme také ohodnoceni jako nejlepší družstvo, snad i proto, že náš velitel této disciplíny povely nečetl, ale velel zpaměti.
 Poslední a nejatraktivnější disciplínou byl požární útok, na který se už všichni soutěžící i diváci těšili. Na řadu jsme šli mezi posledními a mohli jsme tedy sledovat, jak si ostatní družstva vedou. Zajímaly nás hlavně výkony všech tří družstev Zdislavických a družstva z Rataj. Naše průběžné umístění se pohybovalo kolem třetího místa a byla tedy velká neděje na medailovou pozici. Při nastoupení k našemu útoku jsme už věděli jak si kdo vede a jak tedy máme zabrat. Náš výkon nebyl předveden zrovna podle našich představ a stal se s časem 23,69 sekund po útoku Zdislavického družstva B druhým nejlepším.
 Závěrečný nástup a vyhlášení výsledků proběhlo před osmnáctou hodinou. Do konečného pořadí byly započítávány výsledky všech disciplín, překvapivě i trestné body z pořadové přípravy, což nebývá zvykem a u některých družstev toto vyvolalo nelibost a řadu stížností, protože jim trestné body pohnuly s pořadím. Nás se tato situace naštěstí netýkala, protože součet našich výsledků z překážek a útoku představoval i tak první místo.
    Soutěž se pořadatelům vcelku zdařila až na to zdržení před zahájením, ale je nutno přihlédnout k tomu, že střechovští nemají s pořádáním hasičských soutěží zkušenosti. Po skončení jsme ještě chvíli oslavovali vítězství na místě, a když začalo pršet, odjelo se domů. Odváželi jsme si tedy první místo a tak i zdařilé zahájení soutěžní sezóny. Tento úspěch provázel i oslavný průjezd Chmelnou a vítězné kroužení okolo parčíku. Potom jsme šli probrat tento zdar do miřetického pohostinství a řádně vše oslavili.
 Našeho výsledku jsme dosáhli ve složení: Jiří Filip ml. čp. 24 (Praha) – koš, překážky, Tomáš Kučera – savice, Tomáš Martínek st. – strojník, překážky, Marek Švejda (Vlašim) – hadice „B“, Zdeněk Holejšovský (Čechtice) - rozdělovač, překážky, Zdeněk Bělohlávek (Čechtice) – levý proud, překážky, Petr Filip čp. 32 – pravý proud, překážky, Petr Kučera – řidič, kustod a Jaroslav Filip ml. – překážky.
 
Takto celá soutěž dopadla
(údaje jsou neúplné)
 
celkové
pořadí
(včetně trestných bodů)
čas
útoku
družstvo
1.
Chmelná
23:69 s.
2.
Rataje
 
3.
Zdislavice B
 
4.
Zdislavice C
 
5.
Zdislavice A
 
6.
 
 
7.
 
 
8.
 
 
9.
 
 
10.
 
 
11.
 
 
12.
 
 
13.
 
 
 
22. 6. 2003 – Soutěž v požárním útoku v Trhovém Štěpánově u příležitosti 120. výročí založení tamního sboru. V celkovém pořadí skončil náš tým v naší kategorii ze sedmnácti družstev na prvním místě s časem útoku 22:78 s.
- V neděli 22. června 2003 se soutěžní družstvo SDH Chmelná účastnilo oslavy 120. výročí založení SDH v Trhovém Štěpánově, na kterou byly pozvány jak sbory z blízkého okolí tak i sbory z dalších českých Štěpánovů. Sjelo se sem celkem 17 družstev, z toho z pozvaných Štěpánovů přijeli zástupci tří a to Horního Štěpánova u Boskovic, Štěpánova nad Svratkou a Štěpánova u Skutče.
 Sraz všech zúčastněných byl v 10 hodin před hasičskou zbrojnicí, kde stála historická ruční stříkačka zapřažená do páru černých koní, zde zástupci města a pozvaní hosté měli slavnostní projevy. Poté nastoupili všichni do průvodu doprovázeni hasičskou hudbou ze Štěpánova u Skutče. Průvod šel na náměstí k Pomníku padlým, kde hasiči uctili jejich památku položením věnce a poslechem tónů české hymny. Odtud pak všichni směřovali na hřiště.
 Zde měli pořadatelé již vše připraveno k soutěži v požárním útoku, a tak po zahajovacím nástupu už se začalo soutěžit. My šli na řadu v druhé polovině startovního pole a měli jsme tedy možnost sledovat umění soupeřů. Většinu družstev jsme znali a věděli co od nich můžeme čekat, ale nevěděli jsme jak si v tomto sportu vedou hlavně družstva z pozvaných Štěpánovů. O přestávce měla vystoupení skupina mažoretek z Vlašimi. Všichni soutěžící předváděli dobré výkony a vše tedy záleželo na tom jak se k tomu postavíme a co předvedeme. Náš útok se nám povedlo zvládnout za 22,78 sekund, nebyl to zrovna nejlepší výsledek, ale stačil nám na první místo. Posledními soutěžícími se stalo jediné družstvo žen z Čechtic. Na konec závodů přijelo ještě Zdislavické družstvo E, ale ti už šli mimo soutěž.
 Před závěrečným nástupem předvedli místní hasiči požární útok se starou stříkačkou a musíme uznat, že to naši předci neměli vůbec jednoduché, protože ruční pumpování vody je dosti fyzicky namáhavé. Při nástupu byl vyhodnocen průběh celého dne, vyhlašováno umístění jednotlivých družstev a ukončena tak oslava 120. výročí založení místního SDH.
 Kdo chtěl mohl po skončení soutěže jít ještě na náměstí, kde byly různé pouťové atrakce. My jako vítězové jsme měli co slavit, ale oslava se nemohla nikterak přehánět, protože druhý den byl už pracovní. Celá slavnost se štěpánovským moc povedla, zúčastněných návštěvníků, diváků i soutěžících bylo dost a přálo i počasí.
 Našeho výsledku jsme dosáhli ve složení: Jiří Filip ml. čp. 24 (Praha) – koš, Pavel Holejšovský (Vlašim) – savice, Tomáš Martínek st. – strojník, Marek Švejda (Vlašim) – hadice „B“, Petr Nevšímal – rozdělovač, Zdeněk Bělohlávek (Čechtice) – levý proud, Zdeněk Holejšovský (Čechtice) – pravý proud a Petr Kučera – řidič, kustod.
 
Takto celá soutěž dopadla
(údaje jsou neúplné)
 
pořadí
 družstvo - muži
čas útoku
pořadí
družstvo - ženy
čas útoku
1.
Chmelná
22:78 s.
1.
Čechtice
 
2.
 
 
 
3.
 
 
 
4.
 
 
 
5.
 
 
 
6.
Javorník
36:90 s.
 
7.
 
 
 
8.
 
 
 
9.
 
 
 
10.
 
 
 
11.
 
 
 
12.
 
 
 
13.
 
 
 
14.
 
 
 
15.
 
 
 
16.
 
 
 
17.
 
 
 
 
26. 7. 2003 – Soutěž v požárním útoku o Ratajský pohár. V celkovém pořadí jsme skončili z jedenácti družstev na třetím místě s časem útoku 24:16 s.
- 26 července 2003 byl SDH Chmelná pozván na první ratajskou soutěž o Ratajský pohár v požárním útoku. Pozvání jsme s radostí přijali, jelikož Ratajští hasiči jezdí na většinu soutěží co mi a vědí jak má taková soutěž vypadat a jak ji co nejlépe připravit.
 Při zahajovacím nástupu pronesli svůj projev místní starosta obce a starosta sboru dobrovolných hasičů. Poté byli velitelé družstev seznámeni s průběhem a pravidly soutěže. Každé družstvo mělo dva pokusy.
První na řadu šlo jediné družstvo žen z Rataj nad Sázavou. Po nich už následovaly útoky prvního kola mužů, ve kterém se nám moc nedařilo a čekali jsme tedy na další pokus. V tomto kole předvedli nejrychlejší útok hasiči z Louňovic pod Blaníkem, jejichž čas byl něco málo přes 21 vteřin, ale ani ostatní družstva si nevedla špatně.
Druhé pokusy opět odstartovali ženy. Do tohoto kola jsme šli s tím, že do našeho výkonu musíme dát všechno a když se nic nepokazí, úspěch by se měl dostavit. Jenže chybička se vloudila a my dosáhli času útoku 24,16 sekund což stačilo na celkové třetí místo. Snad to způsobilo i dosti dusné letní počasí, ale to ovšem museli přežít i ostatní. Nejlepšími tohoto kola se opět stali Louňovští a právem si tedy odváželi první místo a s ním i putovní pohár. Na závěr předvedlo požární útok s hasičskou Tatrou zásahové družstvo ze Zdislavic.
 Při závěrečném nástupu byli vyhlášeny výsledky, umístění jednotlivých družstev a pořadatelé také poděkovali všem za účast. Celý den panovala dobrá nálada, hrála kapela a bylo o vše dobře postaráno.
 Po skončení soutěže jsme se ještě zdrželi v Ratajích a oslavovali náš bronzový úspěch s ostatními soutěžími družstvy. Po osmnácté hodině jsme ale odjeli, doma uklidili stříkačku a hadice a šli do Miřetic, kde jsme v místním pohostinství vše důkladně zakončili.
 Našeho výsledku jsme dosáhli ve složení: Petr Kučera – koš, Tomáš Kučera – savice, Tomáš Martínek st. – strojník, Marek Švejda (Vlašim) – hadice „B“, Zdeněk Holejšovský (Čechtice) – rozdělovač, Zdeněk Bělohlávek (Čechtice) – levý proud, a Pavel Holejšovský (Vlašim) – pravý proud.
 
Takto celá soutěž dopadla
(údaje jsou neúplné)
 
pořadí
 družstvo - muži
čas útoku
pořadí
družstvo - ženy
čas útoku
1.
Louňovice
 
1.
Rataje nad Sázavou
 
2.
Rataje
 
 
3.
Chmelná
24:16 s.
 
4.
 
 
 
5.
Zdislavice B
 
 
6.
 
 
 
7.
Javorník
 
 
8.
Kuňovice
 
 
9.
Zdislavice C
 
 
10.
Dubějovice
 
 
11.
 
 
 
2. 8. 2003 – Soutěž o Podblanický pohár v Býkovicích pod Blaníkem. V celkovém pořadí skončil náš tým v naší kategorii z dvacetijedna družstev na třetím místě s časem útoku 23:09 sekund.
- 2. srpna 2003 soutěžní družstvo SDH Chmelná odjelo na pátý ročník soutěže o Pohár Podblanicka do Býkovic pod Blaníkem. My se této soutěže zúčastnily už po čtvrté, avšak letos jsme sem jeli s nelehkým úkolem, a to obhájit putovní pohár, který jsme zde naposledy dvakrát po sobě vyhráli (3 obhajoby putovního poháru za sebou, znamenají jeho trvalé držení).
 Přijelo sem 29 družstev mužů a 4 družstva žen, soutěžilo se ve dvou kategorií PS 12 a PS 8, kdy měl každý soutěžící dva pokusy. Konkurence tady byla silná, ale my jsme za největší konkurenty považovali družstva z Louňovic pod Blaníkem, protože známe jejich kvality a výkony. Celý den zpestřovala vlašimská kapela Silueta, která má u nás již delší dobu oblibu. Vše bylo připraveno a mohlo se po nástupu družstev začít.
 První pokusy odstartovali ženy, po nich už byli na řadě družstva mužů. V tomto kole jsme měli čas útoku 23,09 sekund, nepatrně horší jak Louňovské Družstvo A, a mysleli jsme si, že jsme průběžně druzí. Jenže to jsme se mýlili. Po shlédnutí výsledků na výsledkové tabuli jsme totiž zjistili, že pro nás dosud neznámé družstvo z Jindic (okres KH), kterému nikdo dosud nevěnoval takovou pozornost, dosáhlo v tomto kole nejlepšího času, což většinu družstev dosti udivilo.
 Do druhého kola se nám nešlo vůbec lehko, protože jsme museli provést útok takzvaně naplno, abychom dosáhli výsledku, který by nám zajistil dosažení putovního poháru. Druhý pokus nám nevyšel zrovna nejlépe a museli jsme se tedy spokojit s výsledkem z prvního kola. Ve druhém kole se soustředila pozornost hlavně na družstvo z Jindic, ale těm se druhý útok nevyvedl a nepředvedli tedy super výkon, jak to každý očekával. Žádnému družstvu se ovšem nepovedlo překonat čas 20,72 sekund, a tak si první místo a námi sněný putovní pohár odváželi Jindice.
 Vyhlášení výsledků nebylo pro nás zrovna veselé, ale je to jenom sport, a také jsme to tak brali. Po ukončení soutěže ještě hrála kapela a tak jsme s našimi louňovskými a záhořskými kamarády a rivaly součastně, poseděli a všechno probrali. Návrat domů završilo oslavné kolečko okolo parčíku na návsi, které bylo přeci jen trochu smutnější, ale příští rok to snad napravíme.
 Našeho výsledku jsme dosáhli ve složení: Petr Kučera – koš, Tomáš Kučera – savice, Tomáš Martínek st. – strojník, Marek Švejda (Vlašim) – hadice „B“, Zdeněk Holejšovský (Čechtice) – rozdělovač, Zdeněk Bělohlávek (Čechtice) – levý proud a Pavel Holejšovský (Vlašim) – pravý proud.
 
Takto celá soutěž dopadla
 
pořadí
družstvo – muži (PS 12)
čas útoku
pořadí
družstvo – muži (PS 8)
čas útoku
1.
Jindice
20:72 s.
1.
Ratměřice
37:10 s.
2.
Louňovice A
22:65 s.
2.
Daměnice
44:22 s.
3.
Chmelná
23:09 s.
3.
Vračkovice
50:31 s.
4.
Louňovice B
24:32 s.
4.
Rataje B
50:59 s.
5.
Zdislavice
24:78 s.
5.
Louňovice C
51:02 s.
6.
Rataje A
25:22 s.
6.
Pravětice
51:90 s.
7.
Radošovice
26:69 s.
7.
Býkovice B
56:84 s.
8.
Petrovice
27:84 s.
8.
Horní Lhota
93:41 s.
9.
Dub
31:22 s.
 
10.
Ostředek C
35:38 s.
 
11.
Kondrac
36:13 s.
 
12.
Ostředek A
37:03 s.
 
13.
Kuňovice
37:60 s.
 
14.
Kamberk I
38:09 s.
 
15.
Zhoř
38:12 s.
 
16.
Běleč
38:31 s.
 
17.
Stádlec A
39:35 s.
 
18.
Býkovice A
41:81 s.
 
19.
Stádlec B
44:10 s.
 
20.
Záhoří
48:13 s.
 
21.
Kamberk II
50,32 s.
 
 
pořadí
družstvo - ženy
čas útoku
1.
Louňovice
33:81 s.
2.
Kondrac
40:03 s.
3.
Ostředek
41:13 s.
4.
Ratměřice
43:12 s.
Fotky z akce:http://tomaskucera.rajce.idnes.cz/2003_08._02_Bykovice_p._Bl._-_Pohar_podblanicka/
 
10. 8. 2003 – Pořádání IV. ročníku soutěže o Pohár obce Chmelná v požárním útoku. V celkovém pořadí skončil náš tým v naší kategorii ze čtrnácti družstev na druhém místě s časem útoku 20:75 s
– Druhou sobotu v měsíci srpnu, již tradičně pořádá SDH Chmelná soutěž v požárním útoku o putovní pohár a Pohár obce Chmelná. Letos tento den připadl na 9. srpna 2003, kdy byla tato soutěž v pořadí již čtvrtá, která se konala opět ve sportovním areálu v Miřeticích.
 Den předem jsme připravovali vše potřebné k zajištění organizace soutěže také závodní dráhu, kterou jsme si i několikrát ozkoušeli. Závodiště mělo start i základnu na asfaltovém podkladu a zbytek trati měl travnatý povrch, takže ideální podmínky pro požární útok.
 Po dvanácté hodině začala přijíždět soutěžní družstva, kterých se dohromady sjelo sedmnáct, z toho čtrnáct družstev mužů a tři družstva žen. Na zahajovacím nástupu seznámil velitel SDH Chmelná všechny soutěžící s pravidly a programem celé soutěže. Soutěž proběhla dle pravidel požárního sportu, na dvě kola, z nichž lepší pokus se počítal do konečného hodnocení (sražení dvou plechovek bylo měřeno ruční časomírou). Byla připravena i jedna doplňková disciplína, která byla takovým zpestřením dne.
 Ve třináct hodin začaly první pokusy. Nejprve startovali ženy, které předvedli nejen dobré výkony, ale i pěknou podívanou na požární sport. Po nich už následovali útoky mužů. My jako pořádající jsme si vybrali startovní číslo jedna, abychom se mohli plně věnovat organizaci a průběhu soutěže. Náš útok se nám povedlo zvládnout přesně podle našich představ, stopky ukazovaly čas 20,75 sekund, což bylo pro ostatní družstva nasazení laťky dosti vysoko a pro nás potěšující skutečností. Soustředili jsme se tedy na výkony ostatních soutěžících, hlavně družstev Louňovic, Záhoří a Zdislavic, ale nikomu se tuto hranici nepodařilo překročit, takže jsme byli po tomto kole první.
 Do druhého kola opět nastoupili nejdříve ženy, z nichž si opět nejlépe vedli hasičky z Kondrace. Potom už na základnu nastupovalo naše družstvo a mi byli připraveni jít na plno a zlepšit tak náš předchozí výkon. Jenže při našem druhém požárním útoku bylo naměřeno 21,00 sekund a museli jsme se tedy spokojit s  výsledkem z prvního pokusu. Dále naše pozornost byla věnována ostatním družstvům, ale žádné zásadnější změny v průběžném pořadí jsme nezaznamenávali, až do té doby, kdy splnilo svůj druhý pokus Zdislavické družstvo A, kterému bylo naměřeno 20,50 sekund. Pro nás to znamenalo pokles o jednu příčku a tím pádem i ztrátu putovního poháru. Na jednu stranu nás to hodně mrzelo, ale na druhou jsme byly rádi, že se úroveň tohoto sportu zvedá a že stále více družstev je na stejné výši. Takováto porážka se nedá brát snad ani jako neúspěch, ale jako velká inspirace k dalším výkonům a soutěžím.
 Po skončení útoků se přistoupilo k další disciplíně, o nejrychlejší „sání“, což bylo pití piva na čas. Pravidla této soutěže jsme stanovili takto: dva soutěžící, desetimetrový start, vypití jednoho půllitru piva brčkem. Výkony většiny soutěžících byli téměř vyrovnané, ale nejlepší výkon a nejrychlejší sání předvedli hasiči z Louňovic, kteří dokázali zdolat pivo brčkem za 11,94 vteřin, čímž náš tým překonali o 72 setin sekundy a poslali nás tak v této disciplíně na druhé místo.
 Zakončení a vyhodnocení celé soutěže bylo v půl šesté odpoledne. Předávání cen a vyhlášení výsledků se ujali starosta Chmelné a velitel SDH Chmelná. Poté jsme už předali štafetu miřetickým fotbalistům, kteří na místním letním parketě pořádali taneční zábavu s kapelami Theatre a Keks. Na zábavu se zdrželo také velké množství slavících hasičů, kteří dali o sobě náležitě vědět.
 Děkujeme všem soutěžícím a divákům za účast a jsme rádi že s námi strávili příjemné sportovní odpoledne. Ještě se omlouváme za problémy, které nastali s časomírou, ale jinak snad vše proběhlo v pohodě.
 Našeho výsledku jsme dosáhli ve složení: Petr Kučera – koš, Tomáš Kučera – savice, Tomáš Martínek st. – strojník, Marek Švejda (Vlašim) – hadice „B“, Petr Nevšímal – rozdělovač, Zdeněk Bělohlávek (Čechtice) – levý proud a Pavel Holejšovský (Vlašim) – pravý proud.
 
Takto celá soutěž dopadla
 
pořadí
družstvo – muži
čas útoku
pořadí
družstvo - ženy
čas útoku
1.
Zdislavice A
20:50 s.
1.
Kondrac
28:35 s.
2.
Chmelná
20:75 s.
2.
Louňovice
30:00 s.
3.
Záhoří
21:47 s.
3.
Smilkov
37:60 s.
4.
Louňovice B
23:00 s.
 
5.
Louňovice A
23:00 s.
 
6.
Rataje
24:57 s.
 
7.
Petrovice
26:35 s.
 
8.
Zdislavice C
27:41 s.
 
9.
Kuňovice
28:00 s.
 
10.
Zhoř
28:80 s.
 
11.
Sedmpány
29:20 s.
 
12.
Miřetice
33:40 s.
 
13.
Dubějovice
36:78 s.
 
14.
Kondrac
N
 
16. 8. 2003 – VI. ročník soutěže o Pohár obce Záhoří. V celkovém pořadí skončil náš tým v naší kategorii z dvacetišesti družstev na sedmém místě s časem útoku 21:68 sekund.
– 16.srpna 2003 se konal šestý ročník soutěže o Pohár obce Záhoří v požárním útoku, na kterou jsme se dlouho těšili. My se letos zúčastnily po třetí a víme tedy že soutěž v Záhoří u Miličína patří již tradičně mezi ty nejlepší soutěže na našem okrese. Sjela se sem opravdová elita, a to nejen z okresu Benešov, ale i Tábora a Pelhřimova, takže myslet na příčky nejvyšší nebylo zcela reálné, ale v žádném případě jsme nic nevzdávali.
 Nástup družstev a zahájení bylo přesně ve 12.00 hodin, kde pořadatelé seznámili všechny s programem dne a pravidly soutěže. Vzhledem k tomu že přijelo přes 30 družstev a časově by se vše nestihlo, měly družstva mužů na požární útok jen jeden pokus.
 Startovalo se ze dvou základen z nichž jedna byla se zkrácenou dráhou pro ženy a šli tedy střídavě na start muži a ženy. Většina družstev předváděla opravdu skvělé výkony a bylo se tedy na co dívat. Přibližně ve druhé třetině soutěže jsme nastoupili k našemu pokusu my. Dosáhli jsme času 21,68 sekund, což nebyl zase tak špatný výkon, ale mohlo to dopadnout možná i lépe. Na konci soutěže se totiž zjistilo, že trať zcela neodpovídá pravidlům požárního sportu, na češ jsme se ozvaly a byl nám tedy umožněn opravný pokus. Už jsme mněly vše připraveno, když v tom nám bylo sděleno, že tento pokus bude jen mimo soutěž, protože kdyby nám byl počítán do celkového hodnocení, chtěly by opravné pokusy i ostatní družstva, protože i ty neměly regulérní trať a to by soutěž dosti časově protáhlo. K útoku jsme nastoupily a vše tedy záleželo jen na nás jaký výkon předvedeme. Byly dvě možnosti: útok se nám buď povede a budeme spokojeni, nebo ho nezvládneme a budeme tu za „blbce“. I když už většina členů našeho družstva nebyla zcela ve formě, dokázali jsme splnit požární útok za 20,26 vteřin. Jenže pokus se nepočítal, a museli jsme se tedy spokojit se sedmým místem. Krátce po našem útoku proběhlo velké finále, ve kterém jsme viděli téměř „let“ hasičů z Nové Včelnice, kteří dosáhli času 18,54 sekund. Po skončení útoků následovaly nedobrovolné, ale i chtěné koupele v hasičské kádi, které patří skoro ke každé takovéto soutěži
 Dalším bodem dne byla disciplína v „pití piva na čas“. Tohoto klání se zúčastnil vždy jeden závodník z každého družstva. V této soutěži jsme nikterak nezabodovali, ale drželi jsme se na předních pozicích.
 Vrcholem dne byla soutěž „Miss hasička mokré tričko“, která už neodmyslitelně patří k soutěži v Záhoří. Ta se těší dosti velké divácké oblibě a není divu, protože takováto tečka za programem dne se hned tak nevidí. Ke spravedlivému hodnocení této soutěže byla porota pečlivě vybrána a to převážně z řad hasičů.
 Soutěž byla zakončena nástupem, kde došlo k vyhodnocení jednotlivých soutěžních disciplín a vyhlášením výsledků. Hasiči ze záhoří měli až na nedostatek na závodní trati vše pečlivě a dobře připraveno. Přesnost a regulérnost výsledků požárního útoku zajišťovala elektronická časomíra, která je vzhledem k vyrovnanosti výkonů v tomto sportu dobrým pomocníkem. Celým dnem provázela všechny účastníky naše oblíbená kapela Silueta z Vlašimi, která v závěru odjela na další produkci do Louňonic pod Blaníkem.
 Po skončení soutěže jsme ze Záhoří nechvátali a ještě chvíli se zdrželi s místními hasiči, ale po dvacáté hodině jsme se přesunuli do Louňovic, kde jsme se spolu s našimi Louňovickými bratry hasiči bavili na taneční zábavě až do ranních hodin.
 Našeho výsledku jsme dosáhli ve složení: Petr Kučera – koš, Tomáš Kučera – savice, Tomáš Martínek st. – strojník, Marek Švejda (Vlašim) – hadice „B“, Zdeněk Holejšovský (Čechtice) – rozdělovač, Zdeněk Bělohlávek (Čechtice) – levý proud, František Maršíček (Louňovice p. Bl.) – pravý proud a Václav Fejtek (Louňovice p. Bl.) – pravý proud (2. pokus).
 
Takto celá soutěž dopadla
 
pořadí
družstvo – muži
čas útoku
pořadí
družstvo - ženy
čas útoku
1.
Tučapy
19:56 s.
1.
Tučapy
20:68 s.
2.
Nová Včelnice
20:11 s.
2.
Dvorce
20:86 s.
3.
Petrovice C
21:00 s.
3.
Louňovice p. Bl.
28:07 s.
4.
Dvorce
21:09 s.
4.
Načeradec
30:33 s.
5.
Záhoří
21:17 s.
5.
Smilkov
30:56 s.
6.
Louňovice B
21:29 s.
6.
Václavice
32:95 s.
7.
Chmelná
21:68 s.
7.
Malovice
42:55 s.
8.
Rataje
22:08 s.
 
9.
Zdislavice C
22:74 s.
 
10.
Petrovice A
23:38 s.
 
11.
Petrovice B
23:47 s.
 
12.
Soběslav
25:00 s.
 
13.
Radošovice
27:44 s.
 
14.
Zhoř
31:88 s.
 
15.
Bechyně B
32:50 s.
 
16.
Načeradec
43:75 s.
 
17.
Louňovice A
45:53 s.
 
18.
Bechyně A
46:75 s.
 
19.
Přestavlky
46:76 s.
 
20.
Mitrovice
48:37 s.
 
21.
Čekanice
49:91 s.
 
22.
Č. Újezd
50:01 s.
 
23.
Býkovice
53:03 s.
 
24.
Ostředek
53:57 s.
 
25.
Olbramovice
60:99 s.
 
26.
Vrchotovy Janovice
62:81 s.
 
 
23. 8. 2003 – Soutěž o Pohár starosty obce Zdislavice ve Zdislavicích. V celkovém pořadí skončil náš tým v naší kategorii z dvacetičtyř družstev na druhém místě s časem útoku 21:44 sekund.
– 23.srpna 2003 čekala SDH Chmelná asi nejdůležitější soutěž této sezóny. Jeli jsme totiž do Zdislavic, kde se konal šestý ročník soutěže o Pohár starosty Zdislavic v požárním útoku.
Motivace úspěchu na této soutěži pro nás byla veliká, protože Zdislavice jak známo je asi náš největší rival a také proto, že i minulou soutěž jsme u nich vyhráli a měli co obhajovat.
 Ještě před samotným zahájením soutěže jsme vytáhly z místního koupaliště našeho maskota BRUTUSÁKA, kterého nám tam den předtím o taneční zábavě se skupinou Brutus někdo hodil. Členové této kapely nocovali na místním letním parketě a údajně je probudila sportovní činnost na hřišti, kde byla soutěž.
 Zahájení provedl starosta Zdislavic, seznámil soutěžící s pravidly, popřál všem mnoho štěstí a dobrou zábavu. Soutěž proběhla na dvě kola a zahájili ji ukázkou požárního útoku místní dorostenci.
 Konkurence tu byla silná, ale přesto jsme dokázali v prvním kole vybojovat s časem útoku 21,44 sekund druhé místo, hned za Louňovicemi. Spoléhali jsme tedy na druhý pokus a věřili, že se ještě zlepšíme. V tomto kole se vůbec nevedlo místním soutěžním družstvům, ale bylo tu ještě druhé kolo a tak šance na lepší výsledky.
 Druhé pokusy probíhaly přibližně stejně jako první, až na to, že při nich u některých družstev byli vyhlášeny za první místo zajímavé odměny jako třeba plný sudu piva a tak podobně. Tato odměna za případné vítězství čekala i nás, a tak motivace ke zlepšení výkonů byla o to větší. Jenže nám při druhém pokusu selhala na stříkačce páka na přidávání plynu a tak jsme nedosáhli očekávaného výkonu. Louňovští hasiči opět předvedli nejrychlejší požární útok a právem jim tedy patřilo první místo. Zdislavickým družstvům se dost dobře nevedlo a domácímu publiku toho moc nepředvedli, ale jak se říká „nemůže být každý den posvícení“.
 V osmnáct hodin vše zakončil nástup družstev, kde došlo k vyhlášení výsledků, předání cen a od zdislavických pořadatelů poděkování za účast na jejich soutěži. I když jsme nedosáhli na příčku nejvyšší, soutěž se nám líbila.
 S Louňovickými družstvy jsme udělali několik společných fotografií a šli si na tyto skvělé výsledky připít. Zdrželi jsme se ještě asi dvě hodiny a potom jsme odjeli domu. Při průjezdu Chmelnou nechybělo několik oslavných koleček okolo parčíku na návsi, a to každý asi hned tušil, že se nám ve Zdislavicích dařilo.
 Našeho výsledku jsme dosáhli ve složení: Petr Kučera – koš, Tomáš Kučera – savice, Tomáš Martínek st. – strojník, Marek Švejda (Vlašim) – hadice „B“, Petr Nevšímal – rozdělovač, Zdeněk Bělohlávek (Čechtice) – levý proud a Zdeněk Holejšovský (Čechtice) – pravý proud.
 
Takto celá soutěž dopadla
(údaje jsou neúplné)
 
pořadí
družstvo – muži
čas útoku
pořadí
družstvo - ženy
čas útoku
1.
Louňovice p. Bl.
20:65 s.
1.
Louňovice p. Bl.
26:37 s.
2.
Chmelná
21:44 s.
2.
Kondrac
 
3.
Zdislavice C
 
3.
 
 
4.
Zdislavice A
 
4.
 
 
5.
Zdislavice B
 
 
6.
Rataje
 
 
7.
 
 
 
8.
 
 
 
9.
 
 
 
10.
 
 
 
11.
 
 
 
12.
 
 
 
13.
 
 
 
14.
 
 
 
15.
 
 
 
16.
 
 
 
17.
 
 
 
18.
 
 
 
19.
 
 
 
20.
 
 
 
21.
 
 
 
22.
 
 
 
23.
 
 
 
24.
 
 
 
6. 9. 2003 - Soutěž o Pohár Blanického rytíře v Louňovicích. V celkovém pořadí skončil náš tým v naší kategorii ze čtrnácti  družstev na čtvrtém místě s časem útoku 24:00 sekund.
- 6. září 2003 se SDH Chmelná zúčastnil prvního soutěže v požárním útoku o Pohár blanického rytíře v Louňovicích pod Blaníkem. Je chválihodné, že stále více sborů v našem okolí pořádá takovéto soutěže, protože s většinou soutěžících se známe a je tedy i lepší soutěžní atmosféra, proto i sem jsme jeli s radostí.
 Po dvanácté hodině byl zahajovací nástup, kdy pořadatelé slavnostně přivítali všechny přítomné sbory a seznámili je s pravidly soutěže i průběhem celého odpoledne. Soutěžilo se v požárních útocích, které měli dvě kola a ještě v jedné dobrovolné disciplíně, kterou byla soutěž o nejrychlejší sání.
 První pokusy zahájili ukázkou požárního útoku děti. Potom nastoupily družstva žen, kterých se zúčastnilo celkem pět. Pak následovaly útoky družstev mužů. Těch na soutěž přijelo celkem osmnáct, z toho pět soutěžilo v samostatné kategorii PS 8. V tomto kole jsme mohli vidět mnoho zdařilých a vyrovnaných výkonů, hlavně u těch družstev, která se tomuto sportu poctivě věnují. Náš útok nepatřil k těm našim nejzdařilejším, dosáhli jsme času 24,44 sekund, snad také proto, že jsme tu nebyli v plné sestavě a na trať, která měla na devadesáti metrech převýšení o čtyři metry jsme nebyly zvyklí.
 Ve druhém kole žen předvedli opět nejzdařilejší útok místní hasičky, které doma zaslouženě vyhrály. Při druhém pokusu se nám povedlo nepatrně vylepšit čas, ale na stupně vítězů to nestačilo. Třetí místo našemu družstvu uniklo o jednu setinu sekundy. Také v tomto kole se nejvíce dařilo zdislavickému družstvu A a právem si tedy odváželi první místo a sním i putovní pohár.
 Po skončení posledního útoku následovala soutěž o pohár za nejrychlejší sání. Soutěžilo se v tom, kdo nejrychleji dokáže dostat vodu ven z jedné hadice „B“. Soutěžili tedy tři soutěžící z jednoho družstva. My dokázali vodu vytlačit ven za 10,78 vteřin, jenže louňovické družstvo A to dokázalo za 10,41, a tak nám výhra jen o kousek unikla.
 Celá soutěž byla zakončena vyhlášením výsledků a předáním diplomů a cen. Po nástupu většina členů našeho družstva odjela, a tak zbytek pokračoval v rozjeté zábavě hlavně s místními hasiči. Pořadatelům z Louňovic se jejich první soutěž povedla, vše měli pečlivě připraveno a dobře zorganizováno.
 Našeho výsledku jsme dosáhli ve složení: Petr Kučera – koš, Tomáš Kučera – savice, Tomáš Martínek st. – strojník, Marek Švejda (Vlašim) – hadice „B“, Zdeněk Holejšovský (Čechtice) – rozdělovač, pravý proud (2. pokus), Zdeněk Bělohlávek (Čechtice) – levý proud, Stanislav Horvát (Záhoří) – pravý proud a Petr Nevšímal – rozdělovač (2. pokus).
 
Takto celá soutěž dopadla
 
pořadí
družstvo – muži (PS 12)
čas útoku
pořadí
družstvo - ženy (PS12)
čas útoku
1.
Zdislavice A
21:82 s.
1.
Louňovice p. Bl.
23:64 s.
2.
Louňovice A
21:97 s.
2.
Zhoř
24:00 s.
3.
Louňovice B
23:99 s.
3.
Kondrac
29:22 s.
4.
Chmelná
24:00 s.
4.
Načeradec
38:35 s.
5.
Zdislavice C
24:12 s.
5.
Horní Lhota (PS 8)
57:33 s.
6.
Petrovice
25:43 s.
 
7.
Rataje A
25:63 s.
 
8.
Rataje B
26:34 s.
 
9.
Bystřice
28:60 s.
 
10.
Načeradec
30:88 s.
 
11.
Javorník
32:60 s.
 
12.
Býkovice
32:98 s.
 
13.
Zhoř
37:70 s.
 
14.
Kamberk
38:44 s.
 
 
pořadí
družstvo – muži (PS 8)
čas útoku
1.
Rataje
37:80 s.
2.
Louňovice C
43:00 s.
3.
Daměnice
47:28 s.
4.
Horní Lhota
76:84 s.
 
20. 9. 2003 – Zakončení soutěžní sezóny 2003 SDH Chmelná – pečení selete.
- Koncem září se ve Chmelné na návsi peklo sele, ke kterému nechybělo dobré pivo a pro děti limonáda. Toto se konalo jako poděkování příznivcům, fanouškům a všem, kteří jakkoli podporovali místní hasiče v požárním sportu a fandili jim. Proto také vše co se točilo (pečené sele, pivo a limonáda) měl každý zdarma.
 V půl druhé odpoledne začaly přípravy. Porazili jsme „májku“, to aby bylo pod čuníkem čím topit, narazili sud piva a limonády a připravili sele na rožeň. Po zvládnutí těchto důležitých úkolů už probíhalo vše, tak jak se na takovou akci sluší.
 Po šestnácté hodině začali přicházet první příznivci chmelenských hasičů a mnoho místních dětí. Začaly se podávat první porce pečeného prasete a postupně se parčík na návsi plnil lidmi. Od dvaceti hodin hrála k poslechu, tanci a dobré náladě místní kapela Chmelařinka, která se po dlouhých letech dala opět dohromady a která celý večer příjemně zpestřila. Kapela dostala také nabídku na vystoupení při výlovu rybníka, což muzikanti s radostí přijali a toto vystoupení měli i jako veřejnou zkoušku.
 Poslední porce prasete byly rozdány po půlnoci, dojedlo se a kolem jedné hodiny ráno jsme šli spát.
 Velký dík patří rodinám soutěžících hasičů, které se museli kvůli soutěžím nějakou tu sobotu bez nich obejít.
 A jak pro SDH Chmelná celá uplynulá soutěžní sezóna dopadla? Dvakrát první (Střechov, Trhový Štěpánov), dvakrát druzí (Chmelná, Zdislavice), dvakrát třetí (Býkovice, Rataje), jednou čtvrtí (Louňovice) a jednou sedmí (Záhoří). Takže 1. 1. 2. 2. 3. 3. 4. 7. Vzhledem k tomu že jsme přípravě a tréninkům nevěnovali tolik času, nejsou to zas tak špatné výsledky. Budeme-li se ale i nadále chtít udržet na předních místech, musíme se tréninkům a přípravě dostatečně věnovat, protože přibyla další soutěžní družstva, která už také nechtějí na soutěžích v požárním sportu obsazovat jen ty nižší příčky a začínají se tomu více věnovat.

 Hrála kapela Chmelařinka. Ve složení: František Kučera – tenorsaxofon, Josef Jankovský – altsaxofon, Jaroslav Filip st. – harmonika, Pavel Novák - baskřidlovka a Zdeněk Holejšovský (Čechtice) – bicí.

Fotky z akce: http://tomaskucera.rajce.idnes.cz/2003_09._20_Peceni_prasete_na_zaver_soutezni_sezony_SDH_Chmelna/

 
13. 12. 2003- Konala se v zasedací místnosti obecního úřadu výroční hasičská schůze SDH Chmelná.
- Schůzi zahájil velitel sboru Tomáš Martínek st.
2. bod, zprávu o činnosti za tento rok přednesl Tomáš Kučera. Dále pak přednesl plán činnosti na rok 2004. Zmínil se i o pořádání oslavy Silvestra a příchodu nového roku v budově obecního úřadu ve Chmelné a uskutečnění hasičského bálu v Otročicích.
3. bod, pokladník sboru Jaroslav Filip ml. přednesl pokladní zprávu.
 Po krátké diskusi byla schůze ukončena a následovalo vystoupení kapely Chmelařinka.

Zúčastnilo se 8 činných a 8 přispívajících členů.

Fotky z akce: http://tomaskucera.rajce.idnes.cz/2003_12._13_Po_vyrocni_schuzi_SDH_Chmelna/